Söödavad lupiini seemned on maailma ühed kõige võimsamad taimse valgu ja kiudainete allikad.
Enamik meist on näinud imeilusate värviliste õitega lupiine teede ääres või lillepeenras kasvamas. Dekoratiivtaimena kasvatatavate ja metsikute lupiinide (Lupinus polyphyllus) seemned sisaldavad alkaloide ja neid toiduks ei tarvitata. Need lupiiniseemned on ebameeldivalt kibedad ja sööma ei kutsugi.
Vähem teatakse, et teatud lupiiniliikide (L. albus, L. angustifolius, L. luteus, L. mutabilis) seemneid on inimkond tarvitanud väärtusliku valgu- ja kiudainete allikana inimtoiduks ja loomasöödaks juba aastatuhandeid.
Toiduks kasutatavad lupiiniseemned jagatakse kahte rühma: mõrud ja magusad. Vahemeremaades tarvitatakse inimtoiduks palju ka nö mõrudaid lupiinisorte, mille seemneid tuleb enne toiduks kasutamist mitmeid kordi vett vahetades kupatada või päevi leotada.
Praguseks on aretatud nö “magusad” lupiinisordid, mille seemned on maitselt mahedad, mõnusalt pähklise maitsega ja väga tervislikud. Sisaldavad suures koguses taimseid valke ja kiudaineid ja päevi leotamist/kuumutamist ei vaja.
Lupiinijahu lisatakse jahudele selle toiteväärtuse ja kerkimisomaduste parandamiseks, samuti osaliselt muna ja või asendamiseks taignas, sest lupiinijahul on head siduvad omadused ja ilus kollane värvus.
Lupiin on kaunvili. Kuna lupiiniseemned on ka gluteenivabad, kasutatakse lupiinijahu laialdaselt gluteenivabades toodetes.
Lupinfoody tooted (leiad siit) on valmistatud nö „magusatest“, spetsiaalselt inimtoiduks aretatud lupiinisortidest, mille
- seemned on maitselt mahedad, kergelt pähklise maitsega.
- seemned sobivad üleöö leotatult ka toortoiduna tarvitamiseks.
- töötlemata seemetes on säilinud nende ülikõrge valgusisaldus, kiudainete sisaldus ning muud head omadused.
- tervetest seemnetest jahvatatud täisterajahul on kõrgem tervislike kiudainete sisaldus.
- jahu sobib kasutamiseks nii toortoiduna smuutides kui ka erinevates küpsetistes.
Lupiini toiteväärtusest ja kasulikest omadustest tervisele loe rohkem siit ja siit.
Lupiini kasutamisest toiduks ja erinevaid põnevaid retsepte leiad siit ja siit.
NB! Inimesed, kellel on maapähkli või soja allergia peaksid olema ettevaatlikud ka lupiini tarbimisel. Lupiin on liblikõieline (nagu maapähkelgi) ja inimestel, kellel on maapähkliallergia, on tihti ka lupiiniallergia!