Miks meil on kõhus alati ruumi magustoidu jaoks?

Oled pilgeni täis praadi, salateid, snäkke ja vanaema kuulsaid lihapirukaid. Ometi on sul alati ruumi magustoidu jaoks. Miks see nii on?

Tundub nagu meil oleks kõhus alati eraldi ruum magustoidu jaoks. Inimeste võime leida alati kõhus ruumi tükikese tordi, koogi või šokolaadi jaoks on tegelikult olnud teatud mõttes evolutsiooniline surve.

Inimkonna evolutsioonilises ajaloos on toidu mitmekesisus olnud meile oluline. Erinevate toiduainete tarbimine andis meile erinevaid toitaineid ellujäämiseks ja keha normaalseks toimimiseks. Toitu mitmekesistama sundis inimest tüdinemine üksluisest toidust ehk peenemalt öelduna taju-spetsiifiline küllastustunne.

http://allyscooking.com/

„ME TÜDINEME KIIRESTI, KUI SÖÖME KOGUAEG SAMA TOITU. TÜDIMUSTUNNE SEOSTUB TÄISKÕHUTUNDEGA JA ME ÜTLEME ENDALE: OLEN PIISAVALT SÖÖNUD, MA EI TAHA ROHKEM SÜÜA“

Tänapäeval ei pea meie maitsemeeled aga kunagi tüdimustunnet tundma, sest meie toidupoed pakuvad rikkalikult uusi maitseid. Rohkem uusi maitseid = rohkem söömist. Kui mõne erilise toidu maitse tundub meile eriti hea ja eriline, tahame seda veelgi rohkem.

Võime mõelda, et meil on kõht heast ja paremast soolasest täis söödud, kuid kui näeme toitu, mis on täiesti teistsugune, näiteks magustoit, siis otsustame seda süüa.

Selline efekt ei esine ainult inimestel. Rottidega tehtud katsetes on näidatud, et kui neile pakkuda neli või viis erinevat toitu, söövad nad kokkuvõttes rohkem kui pakkudes vaid kahte erinevat.

Toidu mitmekesisus suurendab isu.

Magustoidu saladuslik mõju ei tulene ainult ihast mitmekesise toidu järele.

Meie täiskõhutunne on põhjustatud ka hormoonide vabanemisest pärast toidust toitainete imendumist. Täiskõhutunde tekkimist on seostatud ka mao ahenemisega, mille puhul mängib suhkur oma olulist rolli. Suhkru tarbimine lõdvestab magu, võimaldades rohkem toitu mahutada. Kui sööme suhkrut, tunneme vähem täiskõhutunnet ja võime rohkem tarbida.

Näiteks jäätis mitte ainult ei erine singist maitse poolest, vaid see on ka magus ja maitsev ning annab meile rohkem maoruumi söömiseks.

KUIDAS JÕULUD JA AASTAVAHETUSE SÖÖMINGUD ÜLE ELADA?

  • Sa ei pea magustoitu enda jaoks iga hinna eest vahele jätma. Võta vabalt, naudi ennast ja veeda stressivabalt aega.
  • Söö rohkem toiduaineid, mis tekitavad hästi täiskõhutunnet, kuid sisaldavad vähe rasvasid ja suhkruid (näiteks Lupinfoody tooteid 😉).
  • Proovi erinevaid toite, aga jälgi toidu koguseid.
  • Kui tunnete, et olete toiduga pühade ajal siiski liialdanud, võtke end pärast pühi käsile: liikuge rohkem ja vähendage tarbitavate toitude koguseid.
Share this post

Start typing and press Enter to search

Ostukorv

Ostukorvis ei ole tooteid.